Potańcówka “Trójwiejska”

11 kwietnia 2015

godz. 20:00

ArtHouse (Galeria Pionova), ul. Olejarna 2, Gdańsk.

Stowarzyszenie Trójwiejska/Kapela Przewłockiego/ Kapela Parura/ Maciej Kurczewski 

Potańcówka to okazja, aby na własnej podeszwie poczuć w mieście tradycje muzyczne polskiej wsi. Mazurki, oberki, polki, walczyki i różne zabawy tradycyjne są przeznaczone dla każdego. Kierując się zasadą, że taniec jest przedłużeniem chodzenia, zachęcamy wszystkich niezależnie od wieku, umiejętności, czy poglądów. Dla początkujących zapewniamy animacje tańców.

Podczas wydarzenia zagrają miejscy uczniowie wiejskich muzykantów oraz uczestnicy warsztatów skrzypcowych odbywających się w ramach Etnowiosnowiska.

 

Stowarzyszenie “Trójwiejska”
Formalnie kultywuje i propaguje polską kulturę tradycyjną od 2012 roku. Nieformalnie, jako Grupa Trójwiejska, działa na tym polu od 10 lat. Z inicjatywy Stowarzyszenia w Trójmieście odbywają się potańcówki i koncerty, warsztaty taneczne, instrumentalne oraz głosowe, a także inne muzykowania tradycyjne, czasem w miejscach niecodziennych, jak galerie handlowe.

Stowarzyszenie działa również poza Metropolią. Od czterech lat na Kurpiach organizuje spotkania Szkoły Tradycji “Kurpiogranie”. Członkowie organizacji czerpią swoją wiedzę, praktykę i radość z badań terenowych w różnych zakątkach kraju: na Mazowszu, Suwalszczyźnie, Kaszubach, Żuławach, Lubelszczyźnie i Radomszczyźnie. W miejscach, gdzie kultura wiejska ciągle istnieje w swej pierwotnej uniwersalnej i użytkowej formie.

“Trójwiejska” tworzyła projekty w ramach Akademii Kolberga i Szkoły Mistrzów Tradycji. Współpracowała z różnymi instytucjami jak Uniwersytet Gdański, Instytut Kultury Miejskiej, Polski Chór Kameralny, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Muzeum Etnograficzne w Gdańsku.

Obecnie zaangażowana jest m.in. we wznowienie publikacji Śpiewnika Pelplińskiego jako współwydawca oraz w projekt dla dzieci z Kurpiów, związany z legendami ich regionu. Ponadto za intensywne działania i długoletnie promowanie regionu kurpiowskiego członkowie organizacji, Katarzyna i Seweryn Huzarski, otrzymali w tym roku nagrodę Prezesa Związku Kurpiów.

 

Kapela Przewłockiego

istnieje od 2011. roku. Gra polską muzykę tradycyjną, w takiej formie, w jakiej wykonuje się ją na wsi, czyli do zabawy. Melodie czerpie z bezpośredniego przekazu od wiejskich muzykantów oraz z nagrań archiwalnych, pochodzących z różnych regionów Polski, m. in. Mazowsza, Małopolski Północnej, Suwalszczyzny, czy Wileńszczyzny. Do repertuaru Kapeli wchodzą: mazurki, polki, chodzone, walczyki, a także różnego rodzaju zabawy oraz pieśni tradycyjne.
Na potańcówce 11. kwietnia zagrają:

Marek Przewłocki – skrzypce, cymbały, śpiew,

Justyna Mazurkiewicz – bęben, śpiew.
 

Kapela Parura w obecnym składzie istnieje od około roku. W tym czasie zdążyła już zdobyć pierwszą nagrodę oraz nagrodę publiczności na Konkursie Dawna Nowa Nuta w 2014 r. Grają głównie muzykę kajocką z Radomszczyzny – repertuar skrzypków: Tadeusza Jedynaka oraz Jana i Piotra Gaców. Zahaczają też o lubelską nutę od Stanisława Głaza.

W skład Kapeli Parura wchodzą:

Paula Kolano – skrzypce,

Patrycja Kuczyńska – basy,

Stach Strelnik – bębenek obręczowy

 

Maciej Kurczewski

Maciej Kurczewski harmonistą został z zamiłowania do polskiej harmonii trzyrzędowej, zarówno jako oryginalnego instrumentu, jak i dla muzyki na nim grywanej. Uczył się od różnych harmonistów: Jana Kani, Ryszarda Maniurskiego, Sławomira Czekalskiego oraz Daniela de Latour, dzięki którym poznał ciekawostki dotyczące stylu i praktyki gry. Maciej gra repertuar z różnych regionów Polski (Kurpie, Łęczyca, Łowicz). Jednak granie “pod nogę” uważa za największy walor muzyki tradycyjnej, co łączy wszystkie wykonywane przez niego melodie.

 
ساخت اپلیکیشن

سرور مجازی هلند

سایت بازی انفجار خرید هاست سایت بازی انفجار سایت بازی انفجار