Wiosenna opowieść muzyczna„Dlaczego jajko jest mądrzejsze od kury?”
11 stycznia 2015 ( sobota )
godzina: 15.00 – 16.00
Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Etnografii ( Spichlerz Opacki ),
Gdańsk Oliwa, ul.Cystersów 19
wstęp wolny*
(*obowiązuje bilet wstępu do muzeum)
Familijny koncert Ani Brody – autorski koncert w wykonaniu Ani Brody – specjalistki w dziedzinie muzyki dla dzieci, inspirowanej m.in. muzyką tradycyjną. Muzyka akustyczna na śpiew biały i cymbały wileńskie.
Artystka zaprezentuje tym razem muzyczną opowieść wokół tradycji Świąt Wielkanocnych. Czas wiosenny, czas przemiany, symbole i wróżby, życzenia i powiedzenia. Podczas koncertu można będzie usłyszeć nowe piosenki ze starej tradycji związane z kolędowaniem wielkanocnym oraz obrzędami wiosennymi i śpiewaniem konopielek.
Przekaz inspirowany zbiorami etnografa Oskara Kolberga oraz regionalną tradycją. Począwszy od niedzieli Wielkanocnej czas pieśni i życzeń koncentruje się wokół żywiołów wody. Na Warmii i Mazurach – krainie gdzie wychowała się, gdzie mieszka i tworzy Ania Broda wierzono w oczyszczającą, magiczną moc wody.
W pierwsze święto , zaraz po wschodzie słońca lub w drodze do kościoła należało zajść nad brzeg rzeki lub jeziora i zanurzyć w niej stopy lub dłonie. Ten prastary zwyczaj jest związany z pierwotnym praktykami obrzędowymi z czasów pogańskich, ale dopasowanym do tradycji katolickich. Odwiedzanie wody odbywa się w czasie drogi do kościoła.
Jeszcze inną formą kolędy wielkanocnej było chodzenie po wykupku, charakterystyczne melorecytowane oracje i przeproski, życzenia i pieśni jak U jeziora u białego tworzyły obchód kolędników, który na Mazurach był jeszcze obecny w latach powojennych.
Konopielki zaś to przedłużenie wiosennego czasu życzeń i pieśni śpiewane przez dziewczęta podczas chodzenie po wsi z kolorowym – gaikiem maikiem. Wszystko to miało wróżyć szybkie i szczęśliwe zamążpójście.